Stadion: „Metalist” – Harkov, spectatori: 37.750

Au marcat: Van Persie 73 / Gomez 24, 38.

Olanda: Stekelenburg – Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems – Van Bommel (Van der Vaart 46), De Jong – Robben (Kuyt 83), Sneijder, Afellay (Huntelaar 46) – Van Persie. Selecţioner: Bert van Marwijk.

Germania: Neuer – Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm – Khedira, Schweinsteiger – Müller (Bender 90), Özil (Kroos 81), Podolski – Gomez (Klose 72).

Selecţioner: Joachim Löw.

Arbitri: Jonas Eriksson – Stefan Wittberg, Mathias Klasenius (toţi din Suedia).

Cartonaşe galbene: De Jong 80 / Boateng 86.

Omul meciului: Mario Gomez.

Mario Gomez continuă sezonul excelent şi dubla contra Olandei aduce „manschaft-ul” aproape de sferturi. Neamţul cu origini iberice a speculat assist-urile impecabile ale lui Schweinsteiger, iar „portocala mecanică” a rămas fără punct după primele două meciuri de la Euro. Contra lui Van Persie a menţinut suspansul până la final, dar finalista Mondialului de acum doi ani nu a descifrat calea către punctul de onoare. Fragilitatea Olandei s-a simţit însă în propria jumătate, unde fundaşii şi mijlocaşii la închidere au ezitat permanent, spre deosebire de lacătul nemţesc, eficient în faşa celor 4 oameni de atac ai lui Van Marwijk. Olanda trebuie să bată Portugalia la două goluri diferenţă şi să aştepte un succes al Germaniei cu Danemarca pentru a ajunge în sferturi, în timp ce nemţii mai trebuie să ia un punct pentru a se califica de pe primul loc.

Low: „Avem drum deschis către sferturi”

Selecţionerul naţionalei Germaniei, Joachim Low, a declarat după succesul din meciul cu Olanda, scor 2-1, că această victorie deschide porţile către sferturile de finală pentru echipa sa. „Această victorie ne deschide porţile către sferturile de finală. Acum va trebui să încheiem grupa cu un meci frumos cu Danemarca. A fost foarte cald şi a fost dificil să menţinem ritmul timp de 90 de minute. Am jucat foarte bine în defensivă, deoarece ştiam că Olandei îi place să atace. Am împiedicat adversarul să-şi facă jocul. La 2-0, olandezii au fost confuzi şi am fi putut marca golul trei. Ştiam că în defensivă Olanda nu este foarte puternică la duelurile individuale şi aşa am şi marcat golurile. Au fost câteva spaţii între Mathijsen şi Heitinga de care noi am profitat. Sunt mulţumit că avem şase puncte într-o grupă considerată a morţii, dar după joc întotdeauna rămâne şi ceva de analizat. Am fi putut ataca mai mult şi trebuia să fim mai periculoşi în faţa porţii. Dar am rămas compacţi şi nu mă plâng” a declarat Low.

Van Marwijk: „Meritam mai mult în atac, dar nu am existat în apărare”

Selecţionerul naţionalei Olandei, Bert van Marwijk, a declarat că echipa sa merita mai mult în ofensivă, dar a precizat că apărarea nici nu a existat. „Suntem trişti. Am început bine meciul şi în primele 20 de minute am jucat aşa cum vroiam. Am avut câteva ocazii, iar golul Germaniei a venit din nimic. Le-am dat prea multe spaţii. În partea a doua am încercat să revenim şi după 15-20 de minute Germania a avut dificultăţi, mai ales după golul lui Van Persie. Am fost şi puţin ghinionişti. Am jucat cu mult curaj, la fel ca în meciul cu Danemarca. Meritam mai mult în ofensivă, dar în apărare nu am existat. Îmi place să joc cu trei atacanţi. Modulul 4-3-3 îţi permite să ai viteză şi creativitate, dar astăzi nu am fost consistenţi pe benzi. Avem în continuare posibilitatea să ne calificăm şi trebuie să credem. Este ceea ce le-am spus şi băieţilor în vestiar” a spus selecţionerul batav.

Robben: „Coechipierii de la Bayern mi-au promis că bat Danemarca”

Atacantul naţionalei Germaniei, Mario Gomez, desemnat cel mai bun jucător, a declarat că a fost o partidă incredibilă şi că nu putea cere mai mult. „A fost incredibil. Am jucat bine, deşi am fost puţin nervoşi. Avem şase puncte după două meciuri cu echipe de clasă mondială. Nu puteam cere mai mult. Sunt extrem de fericit pentru cele două goluri marcate şi pentru că mi-am ajutat echipa” a spus Gomez. Mijlocaşul olandez Rafael van der Vaart a declarat că formaţia sa a fost întrecută de o echipă de clasă mondială, dar a precizat că mai au încă şanse de calificare. „Acum trebuie să batem Portugalia cu 2-0 şi să sperăm că Germania va învinge Danemarca. Este încă posibil să ne calificăm, trebuie să credem. Germania a jucat bine şi a marcat două goluri fantastice. Este o echipă de clasă mondială. Sigur, nu sunt fericit să încep meciurile pe banca de rezerve. M-am montat la pauză când am intrat şi am dat totul în repriza a doua. Din păcate nu a fost de ajuns” a spus Van der Vaart. Arjen Robben a afirmat că îi va contacta pe coechipierii săi de la Bayern Munchen şi care fac parte din lotul Germaniei pentru a le cere să învingă Danemarca: „Nimic nu merge bine, dar nu trebuie să dăm vina pe cineva anume. Problemele apar deoarece sunt prea multe spaţii între linii. Sper să corectăm asta în meciul cu Portugalia. Sunt convins că vom câştiga acel meci. Trebuie să recunoaştem că nu mai suntem în forma de acum doi ani. Îi voi contacta pe coechipierii mei de la Bayern care sunt în naţionala Germaniei pentru a le cere să bată Danemarca. Unii deja mi-au promis. Sper să se ţină de cuvânt” a precizat Robben.