Liga Campionilor: Real poate regreta, Atletico poate spera

0
261

Real Madrid a avut o primă repriză de vis cu rivala sa din sudul capitalei Spaniei, Atletico, când Bale (min. 4 şi min. 34), James (min. 37 şi 47) şi Modric (min. 40) au eşuat în faţa lui Oblak, tânărul portar sloven în vârstă de numai 22 de ani, adus de la Benfica în vara trecută pentru 16 milioane de euro. Superiori tehnic, dar şi agresivi, oamenii lui Carlo Ancelotti şi-au supus la grea suferinţă adversarii, care abia în minutul 81, prin Arda au realizat o fază luminoasă. În finalul meciului, “oastea” lui Diego Simeone, destul de prudentă, până atunci, a pus presiune maximă pe defensiva adversă, unde Varane şi Sergio Ramos s-au dovedit imbatabili, străjuindu-l cu exactitate pe Casillas. A fost o partidă cu destule ocazii de gol nefinalizate, şi paradoxal, tripleta “BBC” a avut o seară lipsită de inspiraţie, dacă nu chiar anostă. În comparaţie cu celelalte. Ca şi în ultimele derby-uri madrilene, fără victorie pentru Real, cel de aseară pe “Vicente Calderon” pare, totuşi, un rezultat ideal, în sensul că totul se va decide pe “Bernabeu”, peste numai o săptămână. La Torino, Monaco s-a înclinat în faţa lui Juventus, în urma unui penalty… inexistent. Monegascii nu au mai reeditat performanţa realizată pe terenul lui Arsenal, în optimile de finală (1-3) şi “Bătrâna Doamnă”, lipsită de Pogba, dar cu Pirlo în teren aşteaptă returul cu o zestre (1-0), care poate fi suficientă. Unicul gol al partidei, din penalty, a fost realizat de Arturo Vidal. Presa italiană susţine că momentul în care Ricardo Carvalho îl atacă pe Morata se petrece în afara suprafeţei de pedeapsă. Ajutat de unul dintre asistenţi, arbitrul a dictat lovitura de care aminteam. Omul meciului-portarul Gigi Buffon (37 de ani), care a stopat două tentative ale cuplului Ferreira-Carrasco. Astă-seară (ora 21.45) sunt programate, tot în sferturile Ligii Campionilor, partidele: PSG-FC Barcelona şi  FC Porto-Bayern Munchen.