Reveniri spectaculoase pentru PAOK şi Olympiakos Pireu, în Conference League

0
178

Echipa antrenată de românul Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, s-a calificat în sferturile de finală ale Europa Conference League, după o victorie de efect, scor 5-1, pe Toumba, cu Dinamo Zagreb, în manşa secundă a optimilor, după ce campioana Croaţiei câştigase cu 2-0 în tur. O calificare şi mai spectaculoasă a obţinut o altă formaţie elenă, Olympiakos Pireu, care s-a impus cu 6-1, după prelungiri, în returul cu Maccabi Tev Aviv, formaţie care câştigase în tur cu 4-1. Tragerea la sorţi a sferturilor şi semifinalelor are loc azi.

Fenerbahce Istanbul – Union Saint-Gilloise 0-1 A marcat: Rasmussen 68. În tur: 3-0.
Fiorentina – Maccabi Haifa 1-1 Au marcat: Barak 59 / Khalaili 88. În tur: 4-3.
PAOK Salonic – Dinamo Zagreb 5-1 Au marcat: Rahman Baba 27, Sucic 34 (autogol), Brandon Thomas 42, Koulierakis 73, Zivkovic 88 – penalty /  Hoxha 49. În tur: 0-2.
Viktoria Plzen – Servette Geneva 0-0, 3-1, la loviturile de departajare. În tur: 0-0.
Aston Villa – Ajax Amsterdam 4-0 Au marcat: Watkins 25, Bailey 60, Duran 75, Diaby 81. În tur: 0-0.
FC Bruges – Molde FK 3-0 Au marcat: Skov Olsen 45+2, 48, Skoras 70. În tur: 1-2.
Lille OSC – Sturm Graz 1-1 Au marcat: Tiago Santos 43 / Biereth 45+2. În tur: 3-0.
Maccabi Tel Aviv – Olympiakos Pireu 1-6, după prelungiri. Au marcat: Zahavi 57 – penalty / Podence 10, Fortounis 36, El Kaabi 45+3, 65, Jovetic 93, Youssef El Arabi 103. În tur: 4-1.