Optimile Europa League, rezultate

0
389

Returul optimilor Europa League a avut loc joi seara. Două meciuri au avut nevoie de prelungiri, la Lisabona şi Praga. Slavia, cu Băluţă doar pe bancă, s-a calificat dramatic, în ultimul minut din over time. Frankfurt a avut o galerie extrem de numeroasă pe San Siro şi un joc consistent, meritând calificarea în dauna Interului, într-un meci arbitrat de Ovidiu Haţegan. O altă calificare in extremis a obţinut Valencia, la Krasnodar, prin golul portughezului Guedes. Arsenal a produs remontada în faţa lui Rennes, iar Chelsea a făcut manita la Kiev. Vineri are loc tragerea la sorţi a sferturilor.

Slavia Praga – Sevilla 4-3, după prelungiri (Ngadeu 15, Soucek 47-pen., Van Buren 102, 120 / Ben Yedder 43-pen., M. El Haddabi 54, F. Vazquez 98) (în tur 2-2)

Benfica – Dinamo Zagreb 3-0, după prelungiri (Jonas 71, Ferro 94, Grimaldo 105) (în tur 0-1)

Arsenal – Rennes 3-0 (Aubameyang 5, 72, Maitland-Niles 15) (în tur 1-3)

Inter – Eintracht Frankurt 0-1 (Jovic 6) (în tur 0-0)

Villarreal – Zenit St. Petersburg 2-1 (G. Moreno 29, Bacca 47 / B. Ivanovic 90+1) (în tur 3-1)

Dinamo Kiev – Chelsea 0-5 (Giroud 5, 33, 60 Alonso 45+1, Hudson-Odoi 78) (în tur 0-3)

FC Salzburg – Napoli 3-1 (Dabbur 24, Gulbrandsen 66, Leitgeb 90 / Milik 14) (în tur 0-3)

FC Krasnodar – Valencia 1-1 (Suleymanov 86 / Guedes 90+3) (în tur 1-2)