Messi a dus Barca în sferturile Champions League

0
399

Miercuri seara s-au jucat ultimele două optimi de finală din Champions League. Mai întâi, Bayern Munchen, după câștigase acasă cu 5-0, a învins-o și în deplasare, cu 3-1, pe Beșiktaș Istanbul, prin golurile marcate de Thiago Alcantara (18), Gokhan Gonul (46, autogol) şi Sandro Wagner (84), respectiv Vagner Love (59).

Pe Nou Camp, FC Barcelona a tranșat rapid calificarea, după 1-1 în tur cu Chelsea. Messi, care marcase și în tur, a deschis scorul în minutul 2, cu un șut din unghi printre picioarele portarului Courtois. În minutul 20, tot Messi i-a pasat lui Dembele, venit în viteză pentru a șuta la vinclu, scor 2-0. În repriza secundă, tot Messi a mai punctat o dată, tot printre picioarele lui Courtois.  Messi a ajuns la 100 de goluri marcate în Champions League, în timp ce francezul Dembele este la prima reuşită în tricoul catalan. Marcos Alonso, în prima parte, din lovitură liberă, și Rudiger, pe final, au nimerit bara, după ce Willian avusese două șuturi în bară în meciul tur.

În sferturile de finală s-au mai calificat Real Madrid, deţinătoarea trofeului, Juventus Torino, Sevilla FC, AS Roma, Liverpool, Manchester City .