Liga Campionilor: Deranj mare la PSG

0
241

După înfrângerea în campionat cu AS Monaco (1-3) a venit aseară şi scufundarea administrată de Bayern Munchen chiar pe Parc des Princes (46.435 spectatori) prin golul lui Kingsley Coman (min. 53) la o centrare impecabilă a canadianului Alfonso Davies, intrat după pauză în locul lui Joao Concelo. Bavarezii mai stăpâni pe ei, mai siguri la mijlocul terenului au controlat jocul şi puteau majora scorul. A fost a 11-a confruntare pe scena europeană între cele 2 echipe (6 victorii pentru PSG şi 5 pentru Bayern Munchen). Marea decepţie pentru parizieni a fost prestaţia slabă a lui Neymar Jr. Parizienii au forţat egalarea în ultimul sfert de oră după intrarea în teren a lui Kylian Mbappe, au avut 2 goluri refuzate dar atât. Christophe Galtier, antrenorul lui PSG, a oferit explicaţii irelevante. Să mai notăm că Benjamin Pavard (min. 90+1) de la oaspeţi a primit cartonaş roşu. Şi că PSG a pierdut 3 meciuri în toate competiţiile, o premieră după 2011 (1-2 cu Marseille, 1-3 cu Monaco şi 0-1 cu Bayern Munchen). Şansele de calificare pentru sferturile de finală sunt minime.