Premier League: Liverpool de nerecunoscut

0
256

Liverpool traversează o perioadă neagră în Premier League şi inclusiv antrenorul Jurgen Klopp, aflat din 2015 pe banca tehnică a „cormoranilor”, a recunoscut aseară după înfrângerea categorică (3-0) pe terenul lui Brighton că o echipă bine organizată a învins una dezorganizată. Echipa lui Klopp a fost de nerecunoscut pe Falmer Stadium: n-a primit gol în… primele 5 minute, conform obişnuinţei, din prima repriză, dar a primit gol imediat la reluare după pauză. O defensivă deslânată, în care fundaşii centrali Matip şi Konate au abundat în greşeli personale, cu un fundaş-dreapta Alexander Arnold umilit de japonezul Kaoru Mitoma, cu Fabinho şi Jordan Henderson lenţi şi neinspiraţi la mijlocul terenului şi în atac cu Oxlade Chamberlain rareori în contact cu balonul, Liverpool şi-a arătat neputinţa îngrijorătoare. Au marcat Solty March (min. 47, 53) şi Danny Welbeck (min. 81). Aflat la al 300-lea meci Mohamed Salah a fost extrem de discret. Alte rezultate: Aston Villa – Leeds 2-1, Manchester United – Manchester City 2-1, Nottingham – Leicester 2-0, Everton – Southampton 1-2, Wolverhampton – West Ham 1-0, Brentford – Bournemouth 2-0.