Fotbal – CAN 2017: Algeria se împiedică de Zimbabwe, Senegal trece de Tunisia

0
382

În primul meci al Grupei B de la Cupa Africii pe Naţiuni, competiţie găzduită de Gabon, reprezentativa Algeriei n-a reuşit decât o remiză, 2-2, în compania naţionalei din Zimbabwe, duminică seară, la Franceville. Vedeta campioanei Angliei, Riyad Mahrez, i-a adus pe algerieni în avantaj în minutul 12, însă până la capătul primei jumătăţi de oră oponenta a reuşit să răstoarne rezultatul, prin Kudakwashe Mahachi (17) şi Nyasha Mushekwi (29 pen.). Acelaşi Mahrez a adus un punct Algeriei, cu o reuşită căzută în minutul 82.

În celălalt meci al grupei, Senagal a învins cu 2-0 pe Tunisia. Omul lui Liverpool, Sadio Mane, a deschis scorul în minutul 10, dintr-un penalty, în timp ce golul secund a fost opera lui Kara Mbodji (30), hucător care îmbracă tricoul lui Anderlecht.