PSG-Barcelona, cap de afiș în optimile Ligii Campionilor

0
565

În urma tragerii la sorți pentru stabilirea meciurilor din optimile Champions League, Barcelona o va confrunta cu PSG, o reeditare a confruntării din 2017, câștigată cu 6-5 de catalani, la general, , după 0-4, în tur și 6-1, în retur.
Fostul atacant al celor de la Barcelona, în prezent starul celor de la PSG, Neymar, a marcat de două ori în ultimele minute ale partidei și a calificat echipa catalană în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.
Bilanțul parizienilor contra Barcelonei lasă de dorit în ultimele confruntări directe în Champions League, iar Neymar&Co se așteaptă să oprească seria eșecurilor în fața echipei spaniole

PSG vs Barcelona în ultimele 8 meciuri: PSG a reușit să obțină doua rezultate de egalitate și două victorii contra Barcelonei, ambele succese fiind obținute pe teren propriu ( 4-0 în optimile de finala din sezonul 2016/2017 și un 3-2 în faza grupelor din sezonul 2014/2015), 12 goluri a marcat PSG contra celor de la Barcelona în ultimele 8 confruntări

Barcelona a reușit să învingă de 4 ori echipa franceză, marcând 19 goluri în poarta acestora, cel mai bun marcator fiind Neymar cu 7 goluri înscrise contra actualei sale formații, PSG.