Campionatul Mondial de handbal (F): Surpriză la Kolding!

0
314

România a creat senzaţie aseară, în optimile de finală, la Kolding, în Danemarca, eliminând Brazilia, campioană a lumii en-titre (25-22). Cu un succes absolut meritat, anunţat, într-un fel, încă de la pauză, când România avea un avans de 5 goluri (13-8). Trioul Neagu (6/12), Brădeanu (7/10), Nechita (5/6) s-a impus în faţa tandemului sud-american Belo (5/9) – Amorin (4/7). Victoria de aseară duce reprezentativa României în sferturile de finală, unde va întâlni Danemarca. Specialiştii consideră că echipa României a avut o prestaţie coerentă, eliminând sincopele din partidele anterioare, îndeosebi cele cu Rusia şi Norvegia. Antrenorul Tomas Ryde a mărturisit, după joc, că „a lucrat la recuperarea psihică a jucătoarelor”. În sferturile de finală mai sunt programate partidele: Norvegia-Muntenegru/Angola; Polonia/Ungaria-Rusia/Coreea de Sud; Olanda-Spania/Franţa. Echipele încă nedecise îşi dispută astăzi, în optimi, calificarea.