Rădoi aşteaptă o “reacţie de orgoliu” din partea jucătorilor săi

0
449

Într-un meci din etapa a 14-a a Superligii, Universitatea Craiova joacă pe „Ion Oblemenco”, împotriva Petrolului Ploieşti, sâmbătă, de la ora 21.00. Antrenorul Ştiinţei, Mirel Rădoi, a prefaţat duelul, sperând într-o mobilizare exemplară a jucătorilor săi şi menţinerea concentrării şi determinării pe tot parcursul jocului, spre deosebire de partidele anterioare, în care alb-albaştrii au făcut mai multe cadouri adversarilor.

„Vreau să transmit un mesaj, un semnal de alarmă, pentru că nu vreau să trecem iar prin momentele de la meciul cu Hermannstadt, când adversarii aveau probleme financiare şi am intrat relaxaţi, a urmat partida de la CFR, când aveau momente dificile la nivelul băncii tehnice, se vorbea de plecarea lui Dan Petrescu, apoi la meciul cu Voluntari, când s-a discutat că au jucători obosiţi de la echipele naţionale, cu,inând cu ultima partidă, când se vorbea că dacă Andrei Prepeliţă continuă sau nu la FC Argeş. Sunt episoade care ne-au relaxat, iar acum situaţia se aseamănă, pentru că s-a discutat de plecarea lui Gabi Tamaş de la Petrolul şi n-aş vrea din nou să credem că simpla noastră prezenţă pe teren ne va aduce trei puncte. Ne aşteaptă un meci dificil, e clar că Petrolul şi-a pierdut un lider, un jucător important, dar la nivel de grup poate fi motivaţie suplimentară pentru ei, va fi meci complicat pentru noi. Statistica arată că primim goluri în perioada 45-60, aşa că trebuie ne ne păstrăm concentrarea tot meciul, pentru că dominăm adversarul 45-50 de minute, îl împingem în propriul careu şi credem că în repriza a doua va fi numai o problemă de timp până când vom marca, deşi e greşit. Va trebui să apăsăm pedala pe aceste două lucruri, concentrare şi responsabilitate. Tamaş e jucător important, dar s-ar putea ca pe ei să-i motiveze şi n-aş vrea din nou să fim UNICEF, ca-n celelalte partide. Fiecare adversar are o problemă, iar noi suntem băieţi buni şi îi ajutăm. Uşor-uşor, în deplasare în ultimele etape, din lei am devenit leuţi, trebuie să redevenim acei lei de pe sigla clubului. Nu venim nici noi după victorii, suntem şi noi răniţi, trebuie să avem o reacţie de orgoliu şi asta trebuie să simtă Petrolul, dar până la final, nu din primul minut până în minutul 50, iar apoi să le facem cadouri. De fiecare dată când vorbim de un moment zero, trebuie să avem reacţie pe teren pe tot parcursul meciului, nu numai în anumite perioade. Dacă credem că ne va fi uşor, ne înşelăm.cE clar că după declaraţiile mele după meciul de la Piteşti, a fost o zi tensionată a doua zi după meci, asta a fost şi intenţia mea, să-i scot pe jucători din zona de confort, pentru că ne dominăm adversarul, ne câştigăm posesie şi totuşi nu reuşim să marcăm, avem ocazii şi nu marcăm, e vorba de relaxare, adversarul are puţine ocazii, dar marchează. Trebuie să ne menţinem concentrarea tot meciul, nu numai 45 de minute, avem foarte multe goluri primite. Pentru mine, ca să treacă starea de supărare, ar trebui să câştigăm fără gol primit. Aştept o reacţie din partea jucătorilor, dar e clar că primul vinovat sunt eu, trebuie să le dau soluţiile pentru a ieşi din situaţia aceasta. Toată lumea e supărată pentru situaţia în care ne aflăm, chiar şi unii care nu ţin cu Universitatea Craiova. Presiunea e mare, dar şi dorinţa noastră trebuie să fie mare pentru a împăca pe toată lumea. Nu avem cum să trimitem jucători la echipa a doua, pentru că am greşi faţă de tinerii din academie, i-am lua la echipa mare fără foarte multe antrenamente alături de noi şi i-am evalua greşit, am spune despre aceşti copii talentaţi că nu au valoare. Nu aştept perioada de transferuri cu nerăbdare, aştept meciul cu mâine cu nerăbdare, ca să văd cum remediem ultimele episoade. Jucăm din trei în trei zile, într-o săptămână putem remedia greşelile pe care le-am făcut în ultima lună. Alte probleme de lot nu sunt în afară de Papp, suspendat, şi de Koljic, deşi nici Baiaram nu este la capacitate maximă după accidentare, dar fiecare jucător va da totul. Primele schimbări vor fi în dinamica jocului, dar menţinem deocamdată sistemul cu cinci fundaşi. Când am venit la echipă era pe locul 11, dacă nu ne putem ridica din acea zonă a clasamentului, care e diferenţa dintre mine şi cel pe care l-am înlocuit? Atunci clubul trebuie să găsească alte soluţii pentru postul de antrenor” a declarat Mirel Rădoi.