Liga Campionilor: Derby-ul PSG – Arsenal se încheie nedecis, Barca şi Bayern “rup” porţile adverse

0
288

Cel mai aşteptat meci al debutului fazei grupelor s-a consumat, marţi seară, în capitala Franţei, unde PSG şi Arsenal au remizat la 1. Gazdele au deschis scorul prin Cavani, cu al treilea cel mai rapid gol din istoria UCL, după doar 42 de secunde de la fluierul de start. Londonezii au revenit pe tabelă în minutul 77, datorită unei reuşite semnate de Alexis Sanchez. În aceeaşi grupă (A), tot 1-1 a fost şi între Basel şi Ludogoreţ. La bulgari, Cosmin Moţi a fost integralist, iar Claudiu Keşeru a rămas pe banca rezervelor. În tot acest timp, Andrei Prepeliţă a jucat începând cu minutul 64 al partidei pierdute de Rostov la Munchen, 0-5. Nu acesta a fost însă rezultatul serii. Barca a fost responsabilă de asta, 7-0, pe Camp Nou, cu Celtic, într-un meci arbitrat de Ovidiu Haţegan.

• Barcelona – Celtic 7-0 (Messi 3, 27, 60, Neymar 50, Iniesta 59, Suarez 75, 88);
  • Manchester City – Monchengladbach, amânată pentru miercuri seară, 21:45, din cauza unei furtuni.
  • GRUPA D
  • Bayern Munchen – Rostov 5-0 (Lewandowski 28 pen., Mullwr 45+2, Kimmich 53, 60, Bernat 90);
  • Eindhoven – Atletico Madrid 0-1 (Saul 43).

Alături de City – Monchengladbach, miercuri de la 21:45 se joacă:

• GRUPA E: Leverkusen – ȚSKA Moscova, Tottenham – AS Monaco;
  • GRUPA F: Real Madrid – Sporting Lisabona, Legia Varşovia – Dortmund;
  • GRUPA G: FC Bruges – Leicester, FC Porto – FC Copenhaga;
  • GRUPA H: Lyon – Dinamo Zagreb, Juventus – Sevilla.