RB Leipzig, în semifinalele Champions League

0
569

Fără Timo Werner, vândut la Chelsea, cu Forsberg uitat în tribune, dar cu 7 titulari care au fost pe teren şi acum 3 ani în dubla cu Universitatea Craiova, RB Leipzig a produs surpriza sferturilor Champions League, eliminând-o pe Atletico Madrid – killer-ul din optimi al campioanei en-titre, Liverpool.

Dani Olmo, campionul european de acum un an cu Spania U21, adus în acest sezon de la Dinamo Zagreb, a deschis scorul cu o lovitură de cap. Joao Felix, puştiul de peste 100 de milioane al lui Atletico, a venit de pe bancă inspirat, scoţând un penalty şi transformându-l. Când se întrevedeau prelungirile, echipa care a fost pozitivă, care a încercat să producă mai mult fotbal, a marcat şi a obţinut calificarea. Chiar dacă a avut mare noroc, la şutul deviat al rezervei Adams.

RB Lepzig – Atletico Madrid 2-1 (Dani Olmo 49, Adams 88 / J. Felix 70 - penalty)
  • RB Leipzig: Gulacsi – Halstenberg, Upamecano, Klostermann, Angelino – Sabitzer (90+2 Mukiele), Kampl, Laimer (72 Adams) – Nkunku (83 Haidara), Poulsen, Olmo (83 Schick).  Antrenor: Julian Nagelsmann
  • Atlético Madrid: Oblak – Trippier, Savic, Gimenez, Renan Lodi – Carrasco, Saul, Herrera (57 J. Felix), Koke (90+2 Felipe) – Diego Costa (72 Morata), Llorente.  Antrenor: Diego Simeone