Real Madrid a defilat pe Nou Camp, în prima manşă a Supercupei Spaniei

0
337

Campioana Spaniei, Real Madrid a câştigat cu 3-1, pe Nou Camp, prima manşă a Supercupei Spaniei, contra deţinătoarei Cupei Regelui, FC Barcelona. Prima repriză a fost fără faze importante. Oaspeţii au deschis scorul în urma autogolului lui Gerard Pique, din minutul 50, iarl Messi a egalat în minutul 77, din penalty, după ce Luis Suarez a fost faultat de Navas.  Cristiano Ronaldo a marcat pe contraatac în minutul 80, iar două minute mai târziu a fost eliminat,primind al doilea galbreal madriden, pentru simulare, deşi portughezul căzuse în urma unui duel cu Umtiti. Primul galben îl primise după ce a egalat, când s-a dezbrăcat de tricou. Scorul final a fost stabilit în minutul 90 de Marco Asensio, tot pe contraatac, cu un şut la vinclu. Partida retur va avea loc pe 16 august, pe Santiago Bernabeu.

FC Barcelona: ter Stegen – Vidal, Pique, Umtiti, Alba – Rakitic (P. Alcacer 83′), Busquets, Iniesta (S. Roberto 68′) – Messi, L. Suarez, Deulofeu (D. Suarez 59′). Antrenor: Ernesto Valverde.

Real Madrid: Navas – Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo – Kroos, Casemiro, Kovacic (M. Asensio 68′) – Isco – Benzema (C. Ronaldo 58′), Bale (L. Vazquez 81′). Antrenor: Zinedine Zidane.