Cupa Mondiala: Olanda umilește Spania

0
322

Spania a făcut implozie in cea de-a doua repriză a partidei sale cu Olanda, primul șoc la Mondialul brazilian. Batută(0-1) în urmă cu patru ani, la începutul competiției, la Roja, a putut să se remonteze. Dar de această dată a clacat violent, pentru o echipă care n-a încasat decât 6 goluri la ultimele trei mari competiții internaționale. Totul începuse ca intr-un vis, un penalty generos obținut de Diego Costa, transformat de Xavi Alonso(min 27)și olandezii își vedeau năruite iluziile. Dar încet încet, Olanda a  preluat controlul partidei, fără ca Spania să fie capabilă de reacție. După o enormă ocazie a lui David Silva, min 43, a venit egalarea olandeză. O centrare lungă in profunzime,a lui Blind la Van Persie,care s-a detașat de marcajul lui Sergio Ramos,lobând balonul cu capul,peste Cassilas,mi. 44.Repriza secundă a fost un coșmar pentru oamenii lui Del Bosque.Olandezii au pus stăpânire pe mijlocul terenului unde Robben și amicii săi au făcut ce au vrut. Jucătorul lui Byern,cu o dublă(min 53 și min 80), apoi De Vrj min 65 si încă o dată Van Persie min 72, au fixat scorul final. Robben si Van Persie au scris in dreptul lor câte o dublă. Iker Casillas nu primise gol în Cupa Mondială timp de 447 de minute și era la 47 de minute de recordul stabilit de italianul Walter Zenga in ediția din 1990 (517min fără gol). La conferinţa de presă şi-a cerut scuze spaniolilor, în numele echipei şi al său personal. “Umilire naţională”, titrează Marca. Presa generalistă El mundo titrează “Debut ridicol”, iar El pais spune că din 1963, Spania n-a mai primit 5 goluri într-o partidă 3-6 cu Scoţia.