Arbitri şi-au dar în petic chiar din debut / “Selecao”, împinsă spre victorie

Stadion: Arena Corinthians – Sao Paulo, spectatori: 62.103.

Au marcat: Neymar (29, 71 pen.), Oscar (90+1) / Marcelo (11aut.).

J. Cesar – D. Alves, T. Silva, D. Luiz, Marcelo – Paulinho (Hernanes 63), Gustavo – Neymar (Ramires 88), Oscar, Hulk (Bernard 68) – Fred. Selecţioner: Luiz Felipe Scolari.

Pletikosa – Srna, Corluka, Lovren, Vrsaljko – Modrici, Rakitici – Perisici, Kovacici (Brozovici 61), Olici – Jelavici (Rebici 78). Selecţioner: Niko Kovaci.

Cartonaşe galbene: Neymar (27), Gustavo (88) / Corluka (65), Lovren (69).
Arbitru: Yuichi Nishimura (Japonia).

„A fost mai bine decât ne-am închipuit. Speram să câştigăm, dar să debutezi în aşa fel la Cupa Mondială este extrem de îmbucurător”.

Neymar – desemnat cel mai bun jucător al întâlnirii

Manifestaţii de protest împotriva Mondialului, inclusiv la intrarea în Corinthians Arena! O pană de curent în sectorul VIP, plus tribuna şubredă, improvizată din schele, dar plină la ora meciului inaugural, Brazilia – Croaţia. Toate problemele acestui turneu s-au cumulate, joi, la Sao Paulo, parcă intenţionat pentru a rezuma calvarul ultimelor luni dinaintea startului. Mai era însă o speranţă. “Selecao” să strălucească şi să reunească în jurul ei o ţară dezbinată.

Dar echipa lui Luiz Felipe Scolari n-a plecat cu dreptul. Presiunea imensă s-a răsfrînt şi asupra jocului său. Iar croaţii au profitat. După ce Olici (7) a câştigat clar un duel aerian cu Dani Alves şi a trimis, cu capul, la două palme de vinclu, acelaşi Olici (11) a centrat din flancul stâng, Jelavici doar a şters balonul, însă de ajuns ca să-l devieze în piciorul lui Marcelo. Şi de acolo în plasă: 0-1. Prima CM deschisă cu un autogol! Şi un stadion în stare de şoc.

Aproape imperceptibile până atunci, “motoarele” Braziliei,  Neymar şi Oscar, au început uşor-uşor să se tureze. Şi dacă Paulinho şi Oscar doar l-au remarcat pe Pletikosa, Neymar a readus speranţa: şut plasat, în cros, de la 23 de metri, mingea a muşcat bara la firul ierbii şi a poposit cuminte în plasă, 1-1. Cu toată opoziţia portarului croat, care s-a întins din răsputeri cu toţi cei 1,93 m ai săi pentru a evita deznodământul. Un gol cît un balon imens de oxigen.

Dacă oaspeţii erau în grafic la pauză, un 1-1 în faţa marii favorite avînd chiar iz de victorie, în vestiarul celălalt, selecţionerul Scolari avea destule motive de îngrijorare. În principal, resuscitarea lui Hulk şi Fred, invizibili până atunci.

Şi a început repriza a doua. Cu un prim sfert de oră suficient de modest ca să-l determine pe arbitrul japonez Nishimura să le vină gazdelor în ajutor.

După ce, în prima repriză, la 0-0, îl iertase pe Neymar de-un “roşu” direct, cot lui Modrici în figură, de această dată niponul a inventat un penalty, urmare a unui contact cum sunt cu zecile într-un meci, între Fred şi Lovren. Iar atacantul Barcelonei (71) n-a iartat, realizând dubla (2-1). A fost lovitura care i-a pus pe croaţi, destul de “subţiri” altfel, definitiv în genunchi. Iar Oscar a închis conturile în prelungiri: Atacantul lui Chelsea a făcut o cursă spectaculoasă şi a tras cu şpiţul pe lângă Pletikosa.

Niko Kovaci: “A fost un circ”

Imediat după meci, selecţionerul croat l-a pus la zid pe “centralul” Nishimura. Dacă acela a fost penalty, nu mai putem juca fotbal. Putem vorbi de baschet. Este o ruşine.Vorbim de respect, iar noi nu am fost respectaţi. Dacă acesta este modul de a începe o Cupă Mondială, mai bine mergem acasă. A fost un circ”, a spus Kovaci.

La fel de vehement a fost şi fundaşul Lovren, cel implicat în duelul cu Fred: Ce pot să spun? Sunt trist, îmi vine să plâng. Toată lumea a văzut ce a fost. Este un scandal pentru FIFA. Am discutat de respect la o reuniune înainte de Cupa Mondială, oamenii de la FIFA ne-au vorbit despre asta şi la final ce se întîmplă?

Mai bine i-ar da trofeul Braziliei de acum. În rest cred că am făcut un joc bun şi am dovedit că avem calităţile necesare pentru a ne bate chiar cu Brazilia, dar nu şi împotriva a 12 adversari.

Trebuie să ţinem capul sus. Cred că ne puem califica în continuare, deşi nu înţeleg cum arbitrul a putut fluiera penalty la acea fază. Am revăzut imaginile la vestiare după meci şi toţi ne punem aceeaşi întrebare”, a spus Lovren.

Reacţii dure în presa internaţională

Brazilia a debutat cu victorie la CM 2014, dar presa internaţională a acuzat în corpore arbitrajul japonezului Yuichi Nishimura.

“După ce Croaţia a deschis scorul, Neymar a reuşit să întoarcă rezultatul pentru Brazilia, fiind ajutat şi de arbitru, care a dictat un penalty inexistent”L’Equipe (Franţa).

“Atunci când toata lumea credea că meciul se va încheia la egalitate, arbitrul japonez a acordat uşor un penalty”La Gazzetta dello Sport (Italia).

“Brazilia confirmă toate bănuielile. Neymar a întors rezultatul partidei de debut cu un gol superb şi cu un penalty primit cadou”As (Spania).

“Un penalty apărut de nicăieri, foarte uşor acordat. Fred a căzut atunci când l-a văzut pe Lovren lânga el”The Guardian (Anglia).

Chiar şi jurnaliştii brazilieni de la Globoesporte au recunoscut că nationaţa lor a primit cadou o lovitură de la 11 metri: “Neymar inscrie după o decizie greşită a arbitrului şi Brazilia revine în faţa Croaţiei”.