Die Mannschaft, deasupra tuturor

0
506

Germania a câştigat pentru a patra oară Cupa Mondială, după ce a trecut, duminică seară, de Argentina, scor 1-0 după prelungiri.

Nemţii nu au mai reuşit să ofere un recital ca în semifinala cu Brazilia (7-1), dar tot au rupt blestemul american pentru Europa, devenind prima naţională de pe “bătrînul continent” care îşi trece în palmares titlul suprem dincolo de Atlantic.

Selecţionerul german, Joachim Loew, s-a trezit cu multe planuri date peste cap într-un timp relativ scurt. Mai întâi, Khedira a spus “pas” finalei, după ce s-a accidentat stupid la încâlzire.

Calculat, de fel, Loew a avut mutarea în plic şi a început cu Christoph Kramer la “închidere”. Numai că şi jucătorul Borussiei Monchengladbach a avut neşansă, accidentându-se grav în minutul 17, după ce a primit un umăr în bărbie, involuntar, din partea lui Garay.

Kramer a primut îngrijiri medicale, a continuat, dar n-a mai făcut-o decât până în minutul 32. Loew a mutat cu Andre Schurrle, fotbalist ce avea să se dovedească providenţial în derularea ulterioară a partidei.

Între timp, argentinienii irosiseră o şansă imensă prin Higuain, şut, defectuos, alături, după o pasă greşită a lui Kroos. Acelaşi Higuain a şi punctat ulterior, dar golul a fost anulat corect, pentru că atacantul lui Napoli era în ofsaid.

Noul intrat Schurrle (37) a fost eroul unei faze foarte periculoase, cu un şut respins greu de Romero, dar s-a dictat ofsaid pentru faptul că Ozil era pe traiectoria balonului.

Messi s-a remarcat cu adevărat abia în minutul 40, când a creat pericol în careul german. Boateng a apărut însă oportun şi a reuşit să respingă din faţa porţii. Până la pauză echipa lui Low a mai avut două ocazii bune de gol, dar Kroos a tras slab de la 17 metri, fără probleme pentru Romero, iar Howedes (45+1) a trimis mingea cu capul în bară, la un corner.

La reluare (47), Messi a fost angajat excelent de Perez (47), dar a tras la o palmă de poartă din poziţie de finalizare. Apoi, cele două echipe nu au mai reuşit să îşi creeze situaţii periculoase o bună perioadă de timp.

Germania, care a menţinut o posesie superioară, a avut o acţiune promiţătoare, dar Schurrle a făcut o preluare prea lungă şi balonul a ajuns la Romero (71). Nemţii au mai irosit o ocazie bună, prin Kroos (82), care a trimis de la 17 metri cu latul alături de poartă. Şi finala a intrat în prelungiri. Germania a început în forţă şi a fost foarte aproape de gol, prin acelaşi Schurrle (91), şut direct în direcţia lui Romero. Palacio a ratat şi el o ocazie uriaşă, singur cu Neuer, pe care a încercat să îl lobeze (97).

Când întreaga asistenţă credea că ne vom îndrepta spre a treia finală din istoria CM care se va decide după loviturile de departajare, Schurrle i-a dat o pasă lui Gotze, iar mijlocaşul lui Bayern a finalizat după o preluare excepţională pe piept.

În final, ”pumele” au încercat din răsputeri egalarea, dar reluarea lui Messi, cu capul din interiorul careului peste poartă, a spus totul despre ofensiva lui Sabella.

0 şuturi pe poartă a trimis Argentina duminică: la fel ca în finala din 1990, pierdută tot cu 0-1 împotriva Germaniei!

3 trofee mondiale consecutive are Europa: Italia (2006), Spania (2010) şi Germania (2014). Record!

4 victorii are acum Germania în cele 7 întîlniri cu Argentina la Mondiale (un eşec, două remize). Şi 2-1 la finale cîştigate

1 jucător a cîştigat în acest an şi Liga Campionilor, şi Mondialul: Sami Khedira (Real Madrid).

GERMANIA – ARGENTINA           1-0 (după prelungiri)

Stadion: Maracana – Rio de Janeiro, spectatori: 74.738.

A marcat: Gotze 113’.

Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Howedes – Kramer (Schurrle 32), Schweinsteiger – Muller, Kroos, Ozil (Mertesacker 120) – Klose (Gotze 88). Selecţioner: Joachim Loew.

Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Mascherano, Biglia – Perez (Gago 86), Lavezzi (Aguero 46), Messi – Higuain (Palacio 78). Selecţioner: Alejandro Sabella.

Cartonaşe galbene: Schweinsteiger 29, Howedes 34 / Mascherano 64, Aguero 65.

Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia).