Liga Campionilor: Barca-Juve în finală!

0
301

Lovitură de teatru pe Santiago Bernabeu, în faţa a 78.153 spectatori. Juve s-a calificat pentru finala Ligii Campionilor, din 6 iunie de la Berlin, unde va întâlni pe FC Barcelona, în urma remizei de aseară (1-1) cu Real Madrid. Campioana Italiei a eliminat deţinătoarea trofeului graţie „minimului vital” din partida tur (2-1) şi va disputa, după 12 ani, o finală de Liga Campionilor. În 2003, torinezii s-au înclinat în faţa lui AC Milan (0-0, 3-2 d.l.p). Alvaro Morata, fost jucător al Realului, a adus egalarea în minutul 57, după ce Cristiano Ronaldo, deschisese scorul din penalty şi făcuse ca suporterii să viseze frumos. În acel moment Real Madrid era calificată. Partida a avut suspans, intensitate, dar şi acţiuni precipitate, fără mare inspiraţie tactică. Dacă madrilenii au deschis repede scorul şi au irosit în continuare mai multe oportunităţi, prin Benzema (min. 41), când şutul a lovit plasa laterală, sau Sergio Ramos, la faze fixe, în repriza secundă s-au dovedit totalmente neinspiraţi, lăsând torinezii să muşte. Juventus a meritat calificarea. Echipa a probat stăpânire de sine, calitate defensivă, capacitatea de a declanşa contraatacuri periculoase, bine pregătite, dar şi disponibilităţi tehnice în conservarea balonului. După ce Marchisio (min. 51) l-a încercat pe Casillas cu un trasor şi Alvaro Morata a adus egalarea (min. 57), dezordinea a pus stăpânire pe jocul Realului. Gareth Bale (min. 63 şi 73) şi James (min. 78) n-au putut trimite meciul în prelungiri. Mai mult, în finalul partidei, Casillas s-a opus la şuturile lui Marchisio şi Pogba. După ce în ultima etapă de campionat (2-2 cu Valencia), Real şi-a luat adio de la titlu, aflându-se la patru puncte de Barca, aseară a pierdut şi posibilitatea de a ajunge în finala Ligii Campionilor. Sunt eliminaţi şi din Cupa Regelui. După “decima” de anul trecut, de această dată au eşuat la porţile unei noi finale. De altfel, din 1990, nicio echipă n-a reuşit să-şi conserve trofeul. Interesantă evoluţia lui Alvaro Morata, care a marcat şi în partida tur, dar şi aseară, eclipsându-l pe Carlos Tevez. Mobil, inteligent în demarcări, eficient, el a arătat conducerii clubului că nu merita „tratamentul” aplicat. Tifosii sunt în sărbătoare. Patrice Evra, fundaşul lui Juventus, va disputa a 5-a finală de C1 şi afirmă că „David îl va înfrunta pe Goliat”, dar în fotbal totul este posibil. Ca un element de statistică, ultima confruntare dintre Juventus Torino şi FC Barcelona, datează din sferturile de finală ale Ligii Campionilor din sezonul 2002/2003, când italienii s-au impus (2-1; 1-1).