Rafa Nadal, din nou triumfător la Madrid

0
336

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, cap de serie numărul 5, a câştigat pentru a treia oară în carieră turneul de la Madrid (organizat de Ion Ţiriac), învingându-l în finală, duminică, scor 6-2, 6-4, pe elveţianul Stanislas Wawrinka, al 15-lea favorit. Acesta este al cincilea titlu în şapte finale jucate de Nadal de la revenirea pe teren din februarie, după o pauză de şapte luni cauzată de o problemă la genunchi. “El Matador” se mai impusese la Madrid în 2005 şi în 2010. 9-0 este scorul disputelor cu Wawrinka, jucător care nu a reuşit nici de această dată să câştige vreun set. Cu această victorie, sportivul originar din Mallorca are acum în palmares 55 de titluri în circuitul ATP, dintre care 11 de Grand Slam.

Serena Williams, vechea şi noua “regină”

Cât priveşte întrecerea feminină din capitala Spaniei, triumfătoare a ieşit numărul 1 mondial,  americanca Serena Williams, ocazie cu care a bifat al 50-lea din carieră (13 de Grand Slam). Mezina familiei Williams a depăşit-o în ultimul act pe sportiva rusă Maria Şarapova, numărul doi mondial, cu scorul de  6-1, 6-4.

Williams şi-a păstrat astfel titlul câştigat în 2012, în timp ce Şarapova a înregistrat a 13-a înfrângere în meciul cu jucătoarea de peste Ocean, pe care nu a mai învins-o din 2004 (are doar două victorii).