Liga Campionilor: Manchester City şi-a conservat avantajul din partida tur

0
277

Partidă de foc pe Wanda Metropolitano (65.675 spectatori), cu un final irespirabil, în returul sferturilor de finală a Ligii Campionilor. Învinsă (0-1) în partida tur, Atletico a încercat totul pentru a duce, cel puţin, meciul în prelungiri, dar nu a reuşit. În min. 86, Stones şi-a salvat echipa la şutul lui Carasco (înlocuitorul lui Antoine Griezman), când Ederson era bătut. Manchester City s-a aflat pentru prima dată pe Wanda Metropolitano şi probabil nu va uita multă vreme partida. Va reveni la Madrid, în semifinalele competiţiei dar pe Santiago Bernabeu. Într-un final încins, Kyle Walker –accidentat- a fost înlocuit cu olandezul Nathan Ake (min. 73), dar pierderea importantă pentru Pep Guardiola s-ar putea să fie accidentarea lui De Bruyne, autorul golului calificării în partida tur. Diego Simeone a încercat totul: i-a trimis în teren pe Luis Suarez în locul lui Thomas Lemar şi Matheus Cunha, în locul lui Joao Felix, dar golul mult aşteptat, care ar fi egalat scorul general a rămas… în aer. La poarta „cetăţenilor” a fost un adevărat asediu. Un atac viguros al fundaşului central Felipe asupra internaţionalului englez Phill Foden (min. 90) a generat o busculadă între jucătorii celor două echipe, fundaşul central madrilean fiind eliminat. Forţele de ordine au intervenit şi pe culoarul spre vestiarele celor două echipe pentru a potoli altercaţiile. Ca un fapt statistic, Pep Guardiola atinge pentru a 9-a oară semifinalele Ligii Campionilor.