Liga Campionilor: Un mare Jan Oblak

0
145

Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare (2-1, 3-2 d.l.p.). În partida tur Inter –lidera Serie A- câştigase (1-0). Aseară Jan Oblak a avut două salvări magnifice la executarea loviturilor de departajare. Inter a condus 1-0, min. 33 prin golul Federico Dimarco, la capătul unei superbe acţiuni colective, dar Antoine Griezmann, profitând de o eroare a lui Benjamin Pavard a egalat 2 min. mai târziu (1-1, min. 35). Atletico Madrid a marcat golul împingerii partidei în prelungiri prin Memphis Depay (min. 87). În prelungirile partidei, madrilenii s-au chinuit să menţină rezultatul şi să ajungă la loviturile de departajare bănuind că vor fi salvaţi de Jan Oblak. Ceea ce s-a întâmplat. Inter nu mai pierduse de la 20 decembrie anul trecut.