Liga Campionilor: AS Roma, după 10 ani!

0
372

După 10 ani, AS Roma – locul 3 în Serie A – va fi prezentă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Aseară, pe Stadio Olimpico (47.693 spectatori) bosniacul E. Dzeko (min. 52), primind o pasă de la Strootman, a marcat golul calificării echipei sale, după ce, în partida tur Sakhtior Donețk se impusese cu 2-1. Și dacă antrenorul ucrainienilor, Paolo Fonseca, a cerut “presing avansat” și a dorit să-și impună jocul, n-a reușit, fiindcă echipa sa nu a trimis nici un șut pe spațiul porții adverse străjuită de Alisson. Căderea lui Sakhtior a fost anunțată prin eliminarea fundașului central Ivan Ordets (min. 79), când acesta, în postura de ultim apărător, l-a ținut de tricou pe Dzeko. AS Roma va disputa sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru a treia oară după 2007 și 2008.