Premier League: Manchester City – drum liber spre titlu

0
408

Câştigând pe teren propriu partida cu Tottehnam (3-0), Manchester City are drum liber spre titlu. Tottenham s-a resimţit după partida nebună (4-5 cu Everton din Cupa Angliei, partidă care a necesitat prelungiri. Au marcat Rodri Hernandez (min. 23 –pen.), Ilkay Gundogan (min. 50, 66). Prin dubla de ieri Ilkay Gundogan a ajuns la al 11-lea gol în actualul sezon. Manchester City se află la a 11-a victorie consecutivă în campionat şi a 16-a în toate competiţiile. Ce s-a întâmplat însă în partida de pe King Power Stadium dintre Leicester şi Liverpool (3-1) este însă de poveste. În 8 minute Liverpool a primit 3 goluri, din care unul de cascadorii râsului, în urma unei ciocniri între Alisson şi catastrofalul Ozan Kabak (20 ani), aflat la primul joc, sub culorile lui Liverpool. Liverpool are 5 înfrângeri în 9 partide în toate competiţiile din 2021. Leicester pierduse ultimele 3 partide cu Liverpool pe teren propriu. Au marcat J. Madison (min. 78), J. Vardy (min. 81) şi H. Barnes (min. 85) respectiv M. Salah (min. 77). Brendan Rodgers a avut de aşteptat 4 meciuri pentru a învinge fosta sa echipă (2012-2015). În clasament Manchester City 53 p, Leicester 46 p, Manchester United 45 p, Liverpool 40 p. Marţi, Liverpool se deplasează la Budapesta pentru partida tur din optimile de finală a Ligii Campionilor cu RB Leipzig.