CM Handbal (F): Suedia şi Franţa, în semifinale

0
355

Rezultate în sferturile de finală: Franţa-Muntenegru 25-22; Suedia-Danemarca 26-23.

Pe „Leipzig Arena”, Franţa n-a avut dificultăţi majore în faţa Muntenegrului, reprezentativă antrenată de Per Johansson, fostul antrenor al CSM Bucureşti. La pauză, scorul era 12-10 pentru franţuzoaice, care au avut principalele marcatoare în Allison Pineau (5), Siraba Dembele (3), Alexandra Lacrabere (4). Franţa a avut un portar de clasă –Amandine Leinaud (12 intervenţii) – care a închis poarta realmente, în faţa muntenegrencelor Bulatovic, Radicevic, Brnovic sau Grbic. În celălalt sfert de finală, Suedia, cu o prestaţie solidă, a suferit doar în prima parte a jocului, dezlănţuindu-se după pauză, când Isabelle Gullden (5 goluri), de la CSM Bucureşti, şi Hanna Blomstrand (7 goluri) au fost irezistibile. Danezele, care au avut în Stine Jorrgensen (7 goluri) cea mai bună jucătoare, au sperat într-o revenire.

Astăzi, sunt programate partidele: Norvegia-Rusia (ora 21.30), Cehia-Olanda (18.30). În semifinale: Suedia-Franţa (vineri 21.45), Norvegia/Rusia – Cehia/Olanda (18.30).