Baraje – Euro: La Budapesta, Belfast şi Belgrad, meciuri de infarct

0
486

Ultimile echipe calificate pentru Euro 2020 (11 iunie – 11 iulie 2021) au fost cunoscute aseară, după meciuri de infarct. La Belfast, Slovacia a obţinut tichetul calificării după o victorie (2-1 în prelungiri): Kucka (min. 17) a deschis scorul, Skrianin (min. 87 – autogol) a adus egalarea pentru ca Duris (min. 110) să marceze golul calificării. Slovacia se va alătura grupei din care mai fac parte Spania, Suedia şi Polonia. La Belgrad, pe „Rajko Mitic” alt scenariu nebun: sârbii au egalat (min. 90) prin Jovic, după ce scoţianul Christie (min. 52) deschisese scorul. După prelungiri s-a ajuns la loviturile de departajare şi la scorul de 5-4 pentru scoţieni, a ratat Dmitrovic din echipa plavilor. După 25 de ani Scoţia se califică la o ediţie Euro şi va face parte din grupa cu Anglia, Croaţia şi Cehia. Ca de fiecare dată Serbia, în pofida jucătorilor de calitate pe care îi are şi i-a folosit şi aseară (Rajkovic, Milencovic, Stefan Mitrovic, Gudelj, Kostic, Lukic, Maximovic, Lazovic, Milencovic-Savic, Mitrovic, Tadic, Jovic, Radanovic, Mladovic), a ratat calificarea. La Budapesta, Ungaria, cu sufletul la gură a marcat două goluri în ultimele 5 minute de joc prin Laic Nego (min. 88) şi Dominik Szoboszlai (min. 90+2), jucătorul lui RB Salzburg, în vârstă de 20 de ani, curtat de Arsenal, după ce fusese condusă din min. 11 prin golul mijlocaşului lui Everton, islandezul Gulfi Sigurdsson, la o eroare a portarului Peter Gulacsi. Ungaria se va alătura grupei din care mai fac parte Franţa şi Germania.