CM 2026: Victorie pentru Argentina, Brazilia a remizat

0
279

Argentina rămâne lider în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026, după ce a învins Paraguay la Buenos Aires, pe “Monumental”, scor 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de fundaşul Benficăi, Otamendi, în minutul 3.  Leo Messi a intrat pe teren în minutul 53 și a lovit de două ori bara. Sanabria, un fost jucător al Barcelonei, acum la AC Torino, a scuipat în direcţia lui Messi, după ce a avut o dispută verbală cu starul argentinian. „Nu l-am văzut. Mi-au spus în vestiar că unul dintre ei m-a scuipat. Adevărul este că nici nu știu cine este acest tip. Nu vreau să-i dau importanță pentru că apoi va vorbi peste tot și e mai rău. O să devină cunoscut, așa că e mai bine să o las așa”, a comentat Messi.

Brazilia a făcut primul pas greșit în aceste preliminarii, 1-1 cu Venezuela, iar atacantul lui Liverpool, Darwin Nunez, a adus un punct Uruguayului în prelungiri, în deplasarea din Columbia.

Kendry Paez a devenit cel mai tânăr marcator sud-american din istoria preliminariilor pentru Campionatul Mondial. Fotbalistul ecuadorian are 16 ani şi 161 de zile şi l-a depăşit pe Pele în această ierarhie, după ce a deschis scorul în meciul din Bolivia. Chelsea l-a acontat deja din 2025, când va împlini 18 ani,

Rezultatele înregistrate în preliminariile pentru Cupa Mondială în zona America de Sud.

• Columbia – Uruguay 2-2 (J. Rodriguez 35, Uribe 52 / Olivera 47, D. Nunez 90+1 pen.)
  • Argentina – Paraguay 1-0 (Otamendi 3)
  • Bolivia – Ecuador 1-2 (Ramallo 83 / Paez 45, K. Rodriguez 90+6)
  • Chile – Peru 2-0 (D. Valdes 74, M. Lopez 90+1 aut.)
  • Brazilia – Venezuela 1-1 (Gabriel 50 / Bello 85)

Clasament: 1. Argentina 9p, 2. Brazilia 7p, 3. Columbia 5p, 4. Uruguay 4p, 5. Chile 4p, 6. Venezuela 4p, 7. Ecuador 3p, 8. Venezuela 1p, 9. Peru 1p, 10. Bolivia 0p.