Cupa Mondială la fotbal (F): Franţa out!

0
215

La Brisbane, pe Lang Park (49.461 spectatori) reprezentativa Australiei a obţinut calificarea, pentru prima semifinală din istoria sa, în urma unei serii interminabile de lovituri de departajare (câte 10 de fiecare echipă). Franţuzoaicele pentru a treia oară consecutiv se opresc în faza sferturilor de finală. A fost un record de asistenţă la actuala ediţie de Campionat Mondial şi partida Australia – Franţa s-a încheiat cu calificarea Australiei (0-0, 7-6 d.l.p.), care după victoria împotriva Canadei (campioană olimpică), deşi pierduse (2-3) în faţa Nigeriei a dobândit o încredere psihică de învingător. Selecţionerul francez Herve Renard care a condus reprezentativa Marocului, la CM din Qatar acum selecţioner al reprezentativei feminine a Franţei a schimbat portarul Solene Durand, în ultimele minute ale prelungirilor, cu Pauline Peyraud Magnin, dar în zadar, fiindcă Viky Becho şi Kenzo Dali au ratat ultimele două lovituri de departajare, succesiv. Într-o altă partidă din sferturile de finală: Anglia – Columbia 2-1. În semifinale se vor întâlni Spania şi Suedia (15 august, ora 11.00) şi Australia – Anglia (16 august, ora 13.00).