PSG, precum Real Madrid, tot pe Da Luz…

0
512

PSG este prima echipă calificată în semifinalele Champions League, câştigând primul meci din Final 8-ul din Portugalia. Francezii s-au impus dramatic, cu 2-1, în faţa Atalantei, marcând ambele goluri pe final. Remondata a semănat cu cea reuşită de Real Madrid, acum 6 ani, în finala Champions League, cu Atletico, tot pe Da Luz din Lisabona. Atletico a condus cu 1-0 până în ultima fază a meciului, când Sergio Ramos a egalat, apoi a cedat psihic şi fizic şi Realul s-a impus cu 4-1 în prelungiri.

În sfertul de finală din acest sezon, Pasalic a deschis scorul în prima repriză, una în care Neymar s-a distrat pe teren, dar a fost neinspirat la finalizare. Bergamascii au renunţat la ofensivă după pauză, iar “pedeapsa” a venit în minutele 90 şi 90+2. Marquinhos şi Choupo Moting au marcat, iar PSG e după 25 de ani în semifinalele competiţiei, unde o va întâlni pe învingătoarea meciului Atletico Madrid – RB Leipzig, programat joi, de la ora 22.

Atalanta – PSG 1-2 (Pasalic 27 / Marquinhos 90, Choupo-Moting 90+2)
  • Atalanta: Sportiello – Toloi, Caldara, Djimsiti (59 Palomino) – Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens (82 Castagne) – Gomez (59 Malinovskyi), Pasalic (70 Muriel) – Zapata (82 Da Riva). Antrenor: Gianpiero Gasperini
  • PSG: Navas (79 Rico) – Kehrer, T. Silva, Kimpembe, Bernat – Gueye (72 Paredes), Marquinhos, Herrera (72 Draxler) – Sarabia (59 Mbappe), Icardi (79 Choupo-Moting), Neymar.  Antrenor: Thomas Tuchel