Simona Halep, surclasată în semifinalele de la Rogers Cup de Svitolina, în 56 de minute

0
410

841275-simona-halepElina Svitolina s-a calificat în finala de la Rogers Cup după ce a învins-o fără drept de apel pe Simona Halep, scor 6-1, 6-1. În ultimul act ucraineanca o va întâlni pe Caroline Wozniacki.

Jucătoarea noastră n-a avut nicio şansă în faţa numărului 5 WTA. Ucraineanca a condus din primul moment al jocului şi singurul game câştigat de Halep în primul set a fost la scorul de 1-5.

Nici setul secund nu a fost mai bun pentru Simona, care s-a impus tot într-un singur game, însă diferenţa au făcut-o numeroasele erori neforţate ale româncei.

Aceasta-i cea mai drastică înfrângere pentru Simona din ultimii 4 ani. Ultima umilinţă trăită de numărul 2 WTA a fost în 2013, la Miami, când Sara Errani a învins-o cu 6-1, 6-0.