Simona Halep s-a calificat în semifinale la Toronto

0
389

MADRID, SPAIN - MAY 13: Simona Halep of Romania celebrates defeating Kristina Mladenovic of France in the final during day eight of the Mutua Madrid Open tennis at La Caja Magica on May 13, 2017 in Madrid, Spain. (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Jucătoarea Simona Halep, cap de serie numărul 2 şi locul 2 WTA, s-a calificat în semifinalele Rogers Cup (Toronto), turneu de categorie WTA Premier 5. Halep a învins-o, în sferturi de finală, scor 6-4, 6-2, într-o oră şi 12 minute, pe jucătoarea franceză Caroline Garcia, numărul 21 mondial. ”Ieri a fost dificil pentru mine să aştept şapte ore, aşa că am fost puţin obosită. Caroline nu este o adversară confortabilă, dar îmi place foarte mult să joc aici, în Canada, pentru că am foarte mulţi suporteri. Nu o să fie uşor să mai joc încă un meci la acest nivel, dar mă simt pregătită, aşa că o să fac tot ce îmi stă în putinţă pentru a câştiga”, a afirmat Simona Halep, la finalul partidei. Următoarea adversară a Simonei Halep va fi Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA). Este cea de-a patra confruntare dintre Halep şi Svitolina şi a treia din 2017, românca conducând cu 2-1 la meciurile directe. Halep a câştigat primul meci, scor 6-1, 6-1, la turneul de la Sofia, în 2013, după care a fost învinsă, în acest an, în finala competiţiei de la Roma, scor 6-4, 5-7, 1-6. Halep s-a impus, însă, în sferturile de finală de la Roland Garros 2017, scor 3-6, 7-6, 6-0, la finalul unei partide dramatice. În cealaltă semifinală de la Toronto se vor întâlni daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA, şi americanca Sloane Stephens, locul 934 WTA.