Cupa Mondială:12 iulie, zi tristă pentru Brazilia

0
311

Brazilia s-a înclinat şi în meciul pentru locul 3, de data aceasta în faţa Olandei (0-3). Batavii termină turneul pe podium graţie golurile realizate de Van Persie, Blind şi Wijnaldum. 12 iulie este o zi fără noroc pentru Brazilia. În 1998 a pierdut finala Cupei Mondiale, în faţa Franţei (0-3). 16 ani mai târziu, selecţionata „auriiverde” s-a înclinat, pe teren propriu în finala mică, în faţa „Portocalei mecanice”. Nici nu începuse bine partida şi Thiago Silva l-a faultat pe Robben în suprafaţa de pedeapsă, faza soldându-se cu un cartonaş galben pentru apărătorul lui PSG şi penalty, impecabil transformat de Robin Van Persie. Un sfert de oră mai târziu, „banda” lui Louis Van Gaal şi-a majorat avantajul prin Blind, care a profitat de o respingere neglijentă cu capul a lui David Luiz. Tot ce a urmat până în minutul 91, când Wijnaldum a semnat al treilea gol, n-a demonstrat decât că „Selecao” era departe de nivelul pretins, debusolată mental, nerevenită din catastrofa trăită în partida cu Germania. De partea cealaltă, Arjen Robben s-a dovedit cel mai periculos atacant, velocitatea sa punând în dificultate sistematic defensiva „Selecao”. Louis Van Gaal consideră „bronzul” obţinut o mare reuşită, declarându-se mulţumit de jucătorii şi de staff-ul său. Ar fi dorit ca înainte de a începe un nou drum cu Manchester United să devină campion al lumii. A fost aproape de acest vis, echipa sa a marcat 15 goluri în 7 meciuri, dar lasă succesorului său o moştenire demnă de aspiraţii temerare.