Cupa Mondială: Şoc suprem pe Maracana

0
262

Thomas Muller vs. Lionel Messi, Germania contra Argentina, pentru a treia oară în istoria lor într-o finală a Cupei Mondiale. Două mari puteri ale fotbalului mondial se reîntâlnesc după 24 de ani de la momentul în care Lothar Matthaus, la Roma, în 1990, ridica trofeul. 28 de ani după ce „albiceleştii” lui Diego Maradona triumfau în faţa „Nationalmannschaft” la Mexico. Acest şoc clasic, între o reprezentantă a fotbalului sud-american şi o putere a fotbalului european, defineşte cea de-a 20-a finală a Mondialului (Europa şi-a adjudecat zece titluri, America de Sud nouă). În cazul unei victorii, altminteri scontate la casele de pariuri, Germania egalează Italia la numărul de titluri mondiale (4), adică unul mai puţin decât Brazilia. Câteva date cheie, înaintea finalei. Germania este invincibilă în ultimele ei 17 meciuri (12 victorii, 5 remize) şi se află la a opta sa finală, ultimul succes datând din 1990. Este invincibilă în Cupa Mondială în faţa unei naţiuni sud-americane, după înfrângerea din 2002 (0-2 în faţa Braziliei). N-a pierdut decât un singur meci (1986 – 2-3) din cele şapte disputate în competiţii (Cupa Mondială şi Cupa Confederaţiilor) în faţa Argentinei (3 succese, 3 remize). Argentina va disputa a cincea sa finală de Cupă Mondială. A câştigat două (1978 şi 1986). În fine, Thomas Muller este al treilea jucător din istorie care marchează cel puţin cinci goluri la două ediţii diferite de Cupă Mondială, după peruanul Teofilo Cubillas şi compatriotul său, Miroslav Klose. În urmă cu patru ani, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, a înscris cel mai rapid gol al ediţiei sud-africane, chiar în poarta argentiniană (Germania-Argentina 4-0). Lionel Messi va disputa prima sa finală de Cupă Mondială. N-a marcat niciun gol în cele două confruntări ale sale cu Manuel Neuer (cu Argentina contra Germaniei, în sfertul de finală din 2010 şi Barcelona contra Bayern Munchen, în semifinala Ligii Campionilor 2013), ambele încheiate cu acelaşi scor 0-4.