Programul EURO 2024

0
787

Campionatul European de fotbal începe vineri, în Germania, cu 24 de echipe la start, iar din cele 6 grupe se califică primele 2 şi cele mai bune 4 locuri 3. România este la cea de-a şasea prezenţă, având până acum numai o victorie la Euro.

Componenţa grupelor: 

Grupa A: Germania, Scoția, Ungaria, Elveția.

Grupa B: Spania, Croația, Italia, Albania.

Grupa C: Slovenia, Danemarca, Serbia, Anglia.

Grupa D: Polonia, Olanda, Austria, Franța.

Grupa E: Belgia, Slovacia, România, Ucraina.

Grupa F: Turcia, Georgia, Portugalia, Cehia.

Programul Euro 2024: 

14 iunie

Grupa A: Germania vs Scoţia (München) – ora 22:00

15 iunie

Grupa A: Ungaria – Elveţia (Köln) – ora 16:00

Grupa B: Spania – Croaţia (Berlin) – ora 19:00

Grupa B: Italia – Albania (Dortmund) – ora 22.00

16 iunie

Grupa D: Polonia vs Olanda (Hamburg) – ora 16:00

Grupa C: Slovenia vs Danemarca (Stuttgart) – ora 19:00

Grupa C: Serbia – Anglia (Gelsenkirchen) – ora 22:00

17 iunie

Grupa E: România vs Ucraina (München) – ora 16:00

Grupa E: Belgia – Slovacia (Frankfurt) – ora 19:00

Grupa D: Austria vs Franţa (Düsseldorf) – ora 22:00

18 iunie

Grupa F: Turcia vs Georgia (Dortmund) – ora 19:00

Grupa F: Portugalia vs Cehia (Leipzig) – ora 22:00

19 iunie

Grupa B: Croaţia – Albania (Hamburg) – ora 16:00

Grupa A: Germania – Ungaria (Stuttgart) – ora 19:00

Grupa A: Scoţia – Elveţia (Köln) – ora 22:00

20 iunie

Grupa C: Slovenia – Serbia (München) – ora 16:00

Grupa C: Danemarca – Anglia (Frankfurt) – ora 19:00

Grupa B: Spania – Italia (Gelsenkirchen) – ora 22:00

21 iunie

Grupa E: Slovacia vs Ucraina (Düsseldorf) – ora 16:00

Grupa D: Polonia vs Austria (Berlin) – ora 19:00

Grupa D: Olanda vs Franţa (Leipzig) – ora 22:00

22 iunie

Grupa F: Georgia vs Cehia (Hamburg) – ora 16:00

Grupa F: Turcia vs Portugalia (Dortmund) – ora 19:00

Grupa E: Belgia vs România (Köln) – ora 22:00

23 iunie

Grupa A: Elveţia vs Germania (Frankfurt) – ora 22:00

Grupa A: Scoţia – Ungaria (Stuttgart) – ora 22:00

24 iunie

Grupa B: Croaţia – Italia (Leipzig) – ora 22:00

Grupa B: Albania – Spania (Düsseldorf) – ora 22:00

25 iunie

Grupa D: Olanda vs Austria (Berlin) – ora 19:00

Grupa D: Franţa vs Polonia (Dortmund) – ora 19:00

Grupa C: Anglia vs Slovenia (Köln) – ora 22:00

Grupa C: Danemarca vs Serbia (München) – ora 22:00

26 iunie

Grupa E: Slovacia vs România (Frankfurt) – ora 19:00

Grupa E: Ucraina vs Belgia (Stuttgart) – ora 19:00

Grupa F: Cehia vs Turcia (Hamburg) – ora 22:00

Grupa F: Georgia vs Portugalia (Gelsenkirchen) – ora 22:00

Optimi de finală:

29 iunie

Meciul 38: Locul 2A vs Locul 2B (Berlin) – ora 19:00

Meciul 37: Locul 1A vs Locul 2C (Dortmund) – ora 22:00

30 iunie

Meciul 40: Locul 1C vs Locul 3D/E/F (Gelsenkirchen) – ora 19:00

Meciul 39: Locul 1B vs Locul 3A/D/E/F (Koln) – ora 22:00

1 iulie

Meciul 42: Locul 2D vs Locul 2E (Düsseldorf) – ora 19:00

Meciul 41: Locul 1F vs Locul 3A/B/C (Frankfurt) – ora 22:00

2 iulie

Meciul 43: Locul 1E vs Locul 3A/B/C/D (Munchen) – ora 19:00

Meciul 44: Locul 1D vs Locul 2F (Leipzic) – ora 22:00

Sferturi de finală:

5 iulie

Meciul 45: Câştigătoarea meciului 39 vs Câştigătoarea meciului 37 (Stuttgart) – ora 19:00

Meciul 46: Câştigătoarea meciului 41 vs Câştigătoarea meciului 42 (Hamburg) – ora 22:00

6 iulie

Meciul 48: Câştigătoarea meciului 40 vs Câştigătoarea meciului 38 (Düsseldorf) – ora 19:00

Meciul 47: Câştigătoarea meciului 43 vs Câştigătoarea meciului 44 (Berlin) – ora 22:00

Semifinală:

9 iulie

Câştigătoarea meciului 45 vs Câştigătoarea meciului 46 (Munchen) – ora 22:00

10 iulie

Câştigătoarea meciului 47 vs Câştigătoarea meciului 48 (Dortmund) – ora 22:00

Finala EURO 2024 se joacă la 14 iulie la Berlin.