Şoc la Copa America! Brazilia pierde cu Peru şi nu iese din grupă

0
301

Naţionala Braziliei a fost eliminată încă din faza grupelor Copei America, după ce a a cedat la limită, scor 0-1, în compania selecţionatei din Peru. Unica reuşită a disputei de la Foxborough a purtat semnătura lui Ruidiaz, în minutul 75. Victoria a făcut ca incaşii să încheie primii în grupa B, cu 7 puncte, ei fiind urmaţi, în sferturile de finală, de Ecuador, care a spulberat cu 4-0 pe Haiti (Valencia 11, 78, Ayovi 20, Noboa 57), strângând astfel 5 puncte. Brazilia a terminat grupa cu 4 puncte, în vreme ce Haiti n-a strâns vreun punct.

În sferturi, Peru va juca cu Columbia (locul 2 în grupa A), iar Ecuador cu gazda SUA (locul 1 în grupa A).

Din celelalte două grupe se cunosc deja trei echipe calificate. În grupa C, Mexic (6p) şi Venezuela (6p) vor lupta în meci direct, la noapte, pentru primul loc, ceea ce ar face să evite Argentina (6p) în sferturi, care ar mai putea să piardă poziţia de lider în grupa D dacă ar ceda la scor în faţa deja eliminatei Bolivia (0p) şi dacă Chile (3p) va învinge, tot la diferenţă mare, pe Panama (3p).