Euro 2016: Germania trece de Ucraina, în cel mai frumos meci de până acum

0
364

GermaniaCampioana mondială în exerciţiu, Germania, a dispus cu 2-0 de Ucraina, într-un meci disputat la Lille şi care a încheiat runda inaugurală din Grupa C, după Polonia – Irlanda de Nord 1-0.

În cea mai spectaculoasă încleştare de până acum a turneului final, nemţii au deschis scorul în minutul 19, când Kroos a executat o lovitură liberă, Mustafi a scăpat din marcajul lui Sidorciuk şi a reluat puternic, cu capul, din apropiere, fără şanse pentru Pyatov. A fost şi scorul pauzei, deşi ucainenii meritau cu  prisosinţă o soartă mai bună, după ce în multe momente s-au ridicat peste titrata rivală, irosind şi două şanse rarisime, prin Hacheridi şi Konoplyanka.

În partea secundă jocul a balansat, fiecare irsoind şansele sale, iar oamenii lui Loew au scăpat de emoţii abia în al doilea minut al prelungirilor. Mustafi, omul meciului, a respins acrobatic un atac disperat al ucrainenilor, Ozil a zburat pe contraatac şi a centrat în faţa porţii, de unde Schweinsteiger, abia intrat pe teren, n-a greşit.

• Germania: Neuer – Howedes, Boateng, Mustafi, Hector – Kroos, Khedira – Gotze (Schweinsteiger 90), Ozil, Draxler (Schurrle 78) – T. Muller
  • Ucraina: Pyatov – Fedeţki, Hacheridi, Rakiţki, Șevciuk – Stepanenko, Sidorciuk – Yarmolenko, Kovalenko (Zincenko 74), Konoplyanka – Zozulya (Seleznyov 66).

În runda viitoare a Grupei C, joi, Germania joacă derby-ul cu Polonia, iar Ucraina întâlneşte Irlanda de Nord.