Roma şi Sevilla, în sferturile Champions League

0
339

AS Roma şi FC Sevilla s-au calificat în sferturile Champions League, unde se mai aflau deja Real Madrid, Manchester City, Juventus şi Liverpool.

AS Roma – Şahtior Doneţk 1-0 (Dzeko 52)

Pe Olimpico, AS Roma a învins-o cu 1-0 pe Şahtior Doneţk, prin golul marcat de Dzeko (52), la o ieşire stupidă a portarului advers, Pyatov. După ce Ordeţ a fost eliminat, Şahtior, care dominase meciul până atunci, n-a mai avut forţa de a pune presiune pe giallorosi. În tur, ucrainenii câştigaseră cu 2-1.

Manchester United – FC Sevilla 1-2 (Lukaku 84/Ben Yedder 74,78)

Pe Old Trafford, Man United nu a ieşit la joc, la fel ca în tur, la Sevilla, şi a fost pedepsită de Ben Yedder, autorul unei duble la numai câteva minute după ce a intrat, în locul lui Muriel. Lukaku a redus din handicap, în urma unui corner, dar fotbalul hidos al lui Mourinho a fost pedepsit de andaluzi. Ben Yedder a mai ratat alte două ocazii uriaşe pe final, pe contraatac. Mourinho i-a introdus pe Mata, Pogba şi Martial în partea secundă.