CM Handbal (F): România out!

0
315

Ceea ce nu se anticipa s-a întâmplat! Cehia, venită de pe locul 4 în grupa B, cu doar două victorii la Argentina (28-22) şi Polonia (29-25) şi trei înfrângeri –în faţa Norvegiei (16-34), Ungariei (25-30) Suediei (32-36) -, a învins România, venită de pe locul I în grupa A, printr-un gol realizat în ultima secundă de joc. A fost o partidă tensionată, în care româncele, deşi au fost sancţionate cu 20 de minute de eliminare, au condus în permanenţă, spre deosebire de meciurile cu Slovenia, Spania şi Angola, când au venit mereu din spate. Per ansamblu, româncele au jucat slab, contând, ca şi în partidele din grupă, doar pe Cristina Neagu, de altfel singura jucătoare de valoare certă. Ambele portăriţe, şi Denisa Dedu şi Dumanska, au făcut regretată neconvocarea Paulei Ungureanu, după cum nejustificată s-a dovedit şi convocare Valentinei Ardean Elisei, care la scorul de 25-25, faţă în faţă cu portarul advers a ratat desprinderea. Oricât de mult ne-am fi dorit victoria, absolut posibilă, n-am dovedit că avem o reprezentativă pregătită pentru un test de o asemenea anvergură. Sunt multe critici de făcut la componenţa lotului şi una dintre ele este neconvocarea Iuliei Curea, de la CSM Bucureşti, o extremă stângă de reală valoare.

Astăzi, în sferturile de finală, se dispută partidele: Franţa-Muntenegru (ora 21.45) şi Suedia-Danemarca (18.30). Mâine, 13 decembrie sunt programate partidele: Cehia-Olanda (18.30) şi Norvegia-Rusia (ora 21.45).

Meci pentru locul 17: Polonia-Brazilia 29-27. Meci pentru locul 21: Paraguay-China 23-21. Meci pentru locul 19: Angola –Camerun 33-23.  Meci pentru locul 23: Argentina-Tunisia 29-19.