Victorii lejere în amicale pentru Spania şi Argentina

0
371

Într-un amical disputat la Riyadh, în Arabia Saudită, Argentina a învins cu 4-0 naţionala Irakului, antrenată de Srecko Katanec. A deschis scorul atacantul lui Inter, Lautaro Martinez (18), l-a majorat fostul jucător al lui Juve, Maxi Pereyra (53), apoi au punctat Pezzella (82) şi Cervi (90). Fără Messi şi cu un nou selecţioner, fostul jucător de la SuperDepor, Scaloni, Argentina a jucat în formula: Romero – Bustos, Pezzella, Funes Mori, Acuna – Meza, Paredes, Vazquez, de Paul – Dybala, L. Martinez, iar pe parcurs au intrat: Ascacibar, Salvio, Cervi, Simeone, Pereyra, Kannerman.

Într-un alt meci amical, Spania a zdrobit Ţara Galilor, 4-1, chiar la Cardiff. Într-o jumătate de oră de la start era 0-3, atacantul lui Dortmund, Paco Alcacer, reuşind o dublă, iar Sergio Ramos a punctat şi el. Un alt stoper, Bartra, a marcat după pauză, iar galezii au punctat în ultimul minut, prin Vokes. Selecţionerul iberic Luis Enrique a folosit echipa: De Gea – Azpilicueta, Albiol, Ramos, Jose Gaya – Saul, Dani Ceballos, Rodri – Suso, Morata, Paco Alcacer, pe parcurs intrând: Kepa – Bartra, Koke, Johny Castro, Iago Aspas şi Rodrigo.

Pentru gazde, antrenate de Ryan Giggs, n-a jucat Bale, dar au fost titulari Ramsey şi Joe Allen.