Cupa României: Podariul şi Filiaşiul – în turul secund, Universitatea II – eliminată

0
340

PODARIACS Podari şi CSO Filiaşi şi-au respectat statutul de favorite şi au acces, miercuri seară, în turul doi al Cupei României. Nu la fel au stat lucrurile şi în cazul Univeristăţii II.

Podărenii s-au calificat pe terenul celor de la Danubius Bechet, după un succes cu 2-0. Au marcat Dragomir (22) şi Avram (86). Ambele combatante au încheiat meciul cu câte un om mai puţin, Sandu de la gazde (65) şi Dumangiu (66) de la Podari fiind eliminaţi pentru cumul de “galbene”.

Pentru ACS au jucat: Mecea – Furtună, Chircan, Vulpe, Avram – D. Stancu, Sârmon – Fieraru, Dragomir, Velica – Bălan. A mai intrat: Dumangiu. Antrenor: Florin Şoavă.

Tot la capătul unui 2-0 a reuşit să se califice şi Filiaşiul, în deplasarea de la CSS Slatina. Partida a fost decisă de-o “dublă” a lui Alex Fotescu, în minutele 30 şi 80.

Filieşenii au aliniat echipa: Mogoşanu – Calu, Bălaşa, Lupu, Orban – Bogdanovici, Borneci – Moraru, Tănase, Cruşoveanu – Fotescu. Au mai intrat: Căle, Borhot, Neacşu. Antrenor: Dragoş Bon.

Dezamăgirea a venit de la Vâlcea, unde echipa secundă a CS Universitatea Craiova s-a înclinat, scor 1-3, în faţa formaţiei de Liga a IV-a Posada Perişani. Alb-albaştrii au condus la pauză, după o reuşită a lui Alex Dinu (43). Gazdele au revenit prin Bunescu (65), Eremia (70) şi Gâlcescu (77).

Corneliu Papură a mizat pe urmărtorii: Gabor – Marcu, Cojocaru, Ciocoteală, Luică – Buzan, Hodea, Dinu – Geanimu, Al. Popescu, Burlacu. Pe parcurs, în luptă a intrat şi Narcis Cârlig.