Supercupa Europei: FC Barcelona câștigă o finală nebună

0
272

Dacă andaluzii au deschis scorul prin Banega (min. 3), printr-o superbă execuție, Messi (min. 7 și 16) și-a adus echipa în avantaj, transformând două lovituri libere la care portarul Beto n-a avut ce face. Rafinha (min. 44), la o pasă miraculoasă a lui Suarez, și apoi acesta din urmă perfect servit de Busquets, au dus scorul la 4-1 care, teoretic, însemna prăbușirea totală a andaluzilor. Catalanii conservau balonul, posesia le era favorabilă și, după fizionomia partidei, nimic nu se mai putea întâmpla. N-a fost însă așa. După o bună incursiune pe flancul stâng, Vitolo a centrat impecabil pentru Reyes (min. 57) care a redus din diferență și același Vitolo a obținut un penalty, după un contact cu Mathieu, pe care Gamiero l-a transformat (min. 71). Scorul devenea 4-3 pentru FC Barcelona. Dar Sevilla, câștigătoarea Ligii Europei, nu depusese armele. Fără reacție, Barca se va vedea egalată prin ucrainianul Konoplyanka (min. 81) la o acțiune inițiată de Ciro Immobile. FC Sevilla pusese stăpânire pe joc și au urmat prelungirile. Pedro (min. 114) va marca golul victoriei pentru echipa sa, deși Rami urcat în atac, după un meci nebun, va irosi egalarea, cum o făcuse mai devreme și coechipierul său Coke. FC Barcelona a obținut aseară al patrulea trofeu în 2015, după La Liga, Copa del Rey, Liga Campionilor. Nu l-a avut pe Neymar, dar Suarez și Messi și-au făcut datoria. FC Sevilla, o frumoasă surpriză, a contribuit la această finală, realmente de vis, și a scăpat printre degete trofeul la care aspira. A fost aproape de el, în prelungiri, când catalanii dădeau semne de resemnare și când Konoplyanka și Ciro Immobile schimbaseră fizionomia jocului.