România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin Under-20

0
363

Selecţionata României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin Under-20 de la Moscova, marţi, după ce a dispus de Croaţia cu scorul de 21-20 (11-10), în sferturile de finală.

Cea mai bună jucătoare a meciului a fost portarul transferat recent de SCM Craiova, Iulia Dumanska.

România va juca în semifinale cu Danemarca, joi, de la ora 17.30. Danezele au trecut în sferturi de Suedia cu 22-15. În cealaltă semifinală se vor înfrunta Germania şi Rusia.

Alina Ilie a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 8 goluri, iar pentru echipa antrenată de Ion Crăciun au mai înscris Alexandra Dindiligan — 5 goluri, Cristina Laslo — 3, Andreea Taivan — 2, Anca Polocoşer — 2, Lorena Ostase — 1.