Djokovic – Tsitsipas, finala de la Roland Garros

0
883

Liderul mondial ATP, Novak Djokovic (34 de ani), a reuşit să-l învingă pe “regele zgurii”, Rafael Nadal, în semifinale la Roland Garros, turneu confiscat de ani buni de spaniol. Sârbul s-a impus cu 3-6, 6-3, 7-6, 6-2, după 4 ore şi 10 minute de joc, şi va disputa finala cu grecul Stefanos Tsitsipas (22 de ani, locul 5 ATP).

Spaniolul Rafa Nadal avea un record de 105 victorii şi numai 2 înfrângeri la Roland Garros, unde câştigase ultimele 26 de meciuri disputate, având nu mai puţin de 13 trofee pe zgura pariziană. Nadal pierduse la Roland Garros numai în 2009, la Robin Soderling, şi în 2015, tot la Djokovic. Sârbul conduce acum cu 30-28 în duelurile cu Nadal.

“Nole” a mai jucat 5 finale, dar a câştigat o singură dată la Roland Garros, în 2016, în timp ce Stefanos Tsitsipas se află la prima sa finală de Mare Şlem. De altfel, el este primul grec care ajunge să joace într-o finală de Mare Şlem. În semifinale, Tsitsipas a trecut de neamţul Alexander Zverev, scor 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3, după trei ore şi 37 de minute.

Djokovic are 5-3 în meciurile cu Tsitsipas, sârbul câştigând ultimele două meciuri chiar pe zgură: acum un an, în semifinale la Roland Garros, în 5 seturi, şi anul acesta, în sferturi la Roma, scor 4-6, 7-5, 7-5. Finala este programată duminică, de la ora 16.