Euro 2016: Anglia scapă o victorie cu Rusia, în prelungiri

0
353

Naţionalele Angliei şi Rusiei au remizat, scor 1-1, sâmbătă seară, la Marsilia, într-un meci din Grupa B. Britanicii au deschis scorul în minutul 73, când omul lui Tottenham, Eric Dier (doar 22 de ani), a transformat impecabil o lovitură liberă. Ruşii au dat lovitura în al 2-lea minut adişional, prin veteranul Vasili Berezuţki (34 de ani), care a înscris cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Șennikov.

Anglia: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier, Ronney (Wilshere 78) – Lallana, Kane, Sterling (Milner 87). Selecţioner: Roy Hodgson.

Rusia: Akinfeev – Smolnikov, V. Berezuţki, Ignaşevici, Șennikov – Neustadter (Gluşakov 80), Golovin (Șirokov 77) – Kokorin, Șatov, Smolov (Mamaev 85) – Dzyuba. Selecţioner: Leonid Sluţki.

În cealaltă partidă a grupei,  Țara Galilor a trecut cu 2-1 de Slovacia (Bale 10, Robson-Kanu 81 / Duda 61).