Cu Cristiano Ronaldo titular, Portugalia a învins la scor Irlanda

0
278

Starul naţionalei lusitane, Cristiano Ronaldo, pare să fi depăşit problemele medicale din ultima perioadă şi a revenit ca titular în meciul Portugaliei cu Irlanda, ultimul din seria de verificări înaintea Cupei Mondiale. Absent în celelalte două meciuri amicale ale echipei antrenate de Paulo Bento, Ronaldo a jucat 65 de minute în victoria cu 5-1 împotriva Irlandei. Meciul, ce s-a disputat la New Jersey (SUA), pe stadionul East Rutherford, a avut parte de o deschidere rapidă de scor, Hugo Almeida înscriind în minutul 2, cu o lovitură de cap din interiorul careului.

În minutul 20, portughezii şi-au dublat avantajul în urma autogolului lui Richard Keogh, care a deviat nefericit o centrare a lui Fabio Coentrao, pentru ca Hugo Almeida să facă dubla cu opt minute înainte de pauză. Irlandezii au redus din diferenţă în startul părţii secunde, prin James McClean, însă în ultimul sfert de oră, Nani, înlocuitorul lui Cristiano Ronaldo, a creat golurile marcate de Vieirinha (min. 77) şi Fabio Coentrao (min. 83), care au stabilit rezultatul final.

Portugalia va debuta la Cupa Mondială pe 16 iunie, împotriva Germaniei, urmând ca apoi să întâlnească Statele Unite şi Ghana, în grupa G a turneului final.