Liga Europa: Ajax Amsterdam şi Manchester United în finală, după mari emoţii!

0
324

finalaÎnvinsă cu 1-4 în partida tur a semifinalei Ligii Europa, cu Ajax Amsterdam, Ol. Lyon şi-a făcut iluzii că poate întoarce rezultatul pe teren propriu, în Parc Olimpique Lyonnais (55.000 de spectatori) în partida retur. Statisticile spun că, doar 10,6% din echipele care au pierdut prima partidă la un asemenea scor pot remonta rezultatul. Şi s-a reconfirmat acest lucru, fiindcă în min. 27 atacantul danez Kasper Dolberg, de numai 19 ani, de la Ajax, a marcat, turnând plumb în picioarele atacanţilor echipei gazdă. Cu toate acestea, în min. 45 A. Lacazette a marcat din penalty şi tot el a majorat scorul, un minut mai târziu. Coechipierul său R. Ghezzal (min. 81) a dus scorul la 3-1, insuficient pentru a se intra în prelungiri. În cealaltă partidă, de pe Old Trafford (70.000 de spectatori), Manchester United a încheiat indecis (1-1) cu Celta Vigo, după ce câştigase prima partidă cu 1-0. Golurile au fost marcate de Fellaini (min. 17), respectiv F. Roncaglia (min. 85). Pentru prima dată în istoria clubului, Manchester United accede în finala Ligii Europa, pe care Jose Mourinho vrea să o câştige cu orice preţ, fiindcă i-ar asigura calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor. Partida a fost arbitrată de românul Ovidiu Haţegan, care în finalul partidei i-a eliminate pe F. Bailly de la gazed şi pe F. Roncaglia de la oaspeţi. După mai mulţi ani, finala Europa League nu are în distribuţie o echipă spaniolă.