Halep, eliminată în turul al doilea la Roma!

0
237

Simona Halep, ocupanta locului cinci în clasamentul WTA, a pierdut, miercuri, scor 3-6, 6-4, 3-6, meciul cu Daria Gavrilova (Australia, 32 WTA), disputat în turul secund al turneului de la Roma (Italia), dotat cu premii totale în valoare de 2,599,610 de dolari. Meciul a durat o oră şi 59 de minute.

Tot miercuri, Irina Begu (35 WTA) a reuşit să avanseze în turul trei, cel al optimilor de finală, după ce a reuşit o victorie istorică în faţa Viktoriei Azarenka (Belarus, 6 WTA), scor 6-3, 6-2. Mai departe, bucureşteanca va juca cu Darya Kasatkina (Rusia, 32 WTA), calificată îbn dauna columbiencei Mariana Duque Marino (109 WTA), scor 6-2, 6-2.

Pe tablul de dublu masculin, perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna a acces în sferturile de finală, întrecând tandemul franco-portughez Benoit Paire/Joao Souza, scor 6-7, 6-4, 10-8. Nu la fel au stat lucrurile şi în ceea ce-l priveşte pe Horia Tecău, învins, alături de olandezul Jean-Julien Rojer, de către cuplul Pablo Cuevas/Marcel Granollers-Pujol, scor 2-6, 6-7.