PSG și Atletico, în sferturile Champions League

0
489

Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a trecut cu 2-0 de Borussia Dortmund, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală. Au marcat Neymar ’28 şi Bernat ‘45+1. În tur, a fost 2-1 pentru Borussia Dortmund. În minutul 89, de la oaspeţi a fost eliminat Emre Can.

Atletico Madrid a ajuns și ea în sferturi,după ce a trecut în optimi de deţinătoarea trofeului,  Liverpool. După ce a câștigat acasă cu 1-0, Atletico s-a impus și în manşa secundă, cu scorul 3-2, după prelungiri, revenind de la 0-2. Liverpool a avut 2-0 în minutul 94, goluri Wijnaldum ’43 şi Firmino ’94, ratând și alte ocazii de a închide meciul. Llorente, jucător adus cu 40 de milioane de euro de la Real Madrid, a reușit o dublă (97 și 105), înlesnită și de portarul lui Liverpool, Adrian. Tot Llorente a pasat decisiv pentru golul lui Morata (120).