Liga Campionilor: Tristeţe irepresibilă pe „Anfield”!

0
433

Atletico Madrid s-a calificat pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor în faţa lui FC Liverpool, deţinătoarea trofeului. Surpriză imensă! Dominată şi condusă 90 de minute –marcase Georginio Wijnaldum (min. 43)- virtual eliminată în debutul prelungilrilor, prin golul lui Roberto Firmino (min. 94), Atletico Madrid s-a reîntors în meci, graţie lui Marcos Llorente (min. 97, 105), aflat la primele goluri în C1, adus în vara trecută pentru 40 milioane de euro de la Real Madrid. A. Morata (min. 120) a mai înscris şi el parafând victoria şi calificarea echipei sale (scor general 4-2). FC Liverpool, deţinătoarea trofeului, invincibilă pe „Anfield” în mandatul lui Jurgen Klopp (11 victorii şi 4 remize în Liga Campionilor) a eşuat aseară în faţa a 52.267 spectatori. Dar ce partidă! Câştigând cu 3-2 pe „Anfield” şi eliminând pe Liverpool, oamenii lui Diego Simeone ating o performanţă teribilă. Oamenii meciului: Jean Oblak şi Marcos Llorente. Eliminarea confirmă perioada proastă a lui FC Liverpool (4 înfrângeri în 6 partide), dar face ca ambele finaliste ale ediţiei trecute să nu atingă sferturile de finală. Liverpool a ratat din toate poziţiile posibile, şi a plătit tribut unei erori a portarului spaniol Adrian San Miguel Del Castillo (33 ani), înlocuitorul lui Alisson Becker accidentat. Echipa lui Jurgen Klopp s-ar putea consola savurând titlul de campioană a Angliei, aşteptat de 30 de ani. Iată notele pe care prestigioasa revistă „France Football” le-a acordat jucătorilor: Adrian – 2, Alex Arnold – 4, Gomez – 3, Van Dijk – 5, Robertson – 4, Henderson – 4, Oxlade Chamberlain – 6, Wijnaldum – 8, Salah – 5, Firmono – 5, Mane – 4 / Oblak – 7, Trippier – 5, Savic – 6, Felipe – 7, Lodi – 4, Koko – 5, Partey – 6, Miguez – 6, Correa – 4, Felix – 5, Costa – 2 (min. 56), Llorente – 8.