România încheie cu victorie Mondialul de handbal feminin

0
251

Naţionala de handbal feminin a României a terminat cu un succes Mondialul din Danemarca, Suedia şi Norvegia. Tricolorele au învins, la Herning, reprezentativa Poloniei, scor 27-26 (13-10), şi au încheiat grupa III principală pe locul 3, cu 6 puncte. Din păcate, debusolarea din repriza secundă a meciului cu Germania le-a costat pe fetele noastre intrarea în Top 8 şi lupta pentru medalii sau măcar pentru barajul de Olimpiadă. Cu 4 victorii şi 2 eşecuri, România s-a clasat pe locul 12 la Mondiale.

Au marcat pentru România: Buceschi 11 goluri, Laslo 5, Pintea 4, Bucur 3, Dindiligan 2,  Popa 1, Bazaliu 1. Diana Ciucă a apărat un şut (20%), iar Daciana Hosu 8 (29%).

Clasamentul grupei: Danemarca 8p, Germania 8p, România 6p, Japonia 4p, Polonia 4p, Serbia 0p.

Programul sferturilor de finală: Franţa – Cehia, Norvegia – Olanda, Danemarca – Muntenegru, Suedia – Germania.