Eurohandbal (F): Prăbuşire ca şi în partida cu Norvegia

0
517

Să fim serioşi, fiindcă de la partida inaugurală cu Germania, ne-am dat seama de ceea ce putem la actuala ediţie a Campionatului European de handbal. Că nu pierdusem niciodată în faţa Croaţiei, era doar un detaliu statistic fiindcă deşi am condus în debutul partidei (8-4), în următoarele 7 minute nu am mai înscris, dar în schimb am primit 7 goluri. Ca şi în partida anterioară cu Norvegia, jucătoarele antrenorului Burcea şi-au pierdut concentrarea în repriza secundă, dar şi orice vigoare. Echipa României s-a arătat departe, în privinţa calităţii jocului, de celelalte competitoare. Mai mult, deşi lipsită de aportul a 6 jucătoare de la campioana Podravka Koprivnita, Croaţia a ajuns la a 4-a victorie consecutivă după cele 3 din grupa C, unde învinsese Ungaria (24-22), Olanda (27-25) şi Serbia (25-24). Din păcate, la orice sport de echipă Croaţia ne este net superioară, ca să nu spunem că la polo, fotbal, handbal masculin, volei, basket, e riscant să intrăm în teren. Rezultate înregistrate aseară în grupa 1: Croaţia – România 25-20, Olanda – Norvegia 25-32. Clasament: Norvegia 6p, Croaţia 6p, Olanda 2p, Germania 2p, Ungaria 0p, România 0p. Mâine se dispută partidele: Ungaria – Germania şi Croaţia – Norvegia. Clasamentul grupei 1: Rusia 6p, Franţa 6p, Danemarca 2p, Suedia 1p, Spania 1p, Muntenegru 0p. Alte rezultate, din grupa a 2-a: Muntenegru – Rusia 23-24, Franţa – Spania 26-25. Astăzi se dispută partidele Franţa – Rusia şi Danemarca – Suedia.